Způsobte si kreativní myšlení

23. 06. 2015 Radek Drnovský
tvořivost kreativita

Zdá se vám název článku nesmyslný? Výborně, jste na správné cestě. V tomto článku se dozvíte, proč je hranice mezi kreativitou a šílenstvím tenká, a jak ji můžeme přivodit sobě i ostatním.

Kreativně myslet umíme všichni

 
Kreativní myšlení není vrozená schopnost ani něco, co se musíte naučit. Proud myšlenek a nápadů je jedním z přirozených stavů mysli. Podobně jako radost. Nikdo z nás se nemusel učit radovat. Radost není talentem několika vyvolených lidí. Jediné co potřebujeme, je vhodná situace a správné naladění. K tomu obojímu si můžeme pomoci sami. Můžeme si zkrátka udělat radost. A stejně tak si můžeme přivodit i kreativitu. Zajímá vás jak? Čtěte dál.
 

Nápady nevymyslíte

 
Nejdříve ujasnění pojmů. Dnes často používané spojení kreativní myšlení může být zavádějící. Racionální myšlení je totiž dalším ze stavů mysli. A co je podstatné, brání kreativitě. I když teď mnoho racionálně založených čtenářů bude namítat, že oni nové věci vymýšlejí, ty skutečně tvůrčí a neotřelé nápady nelze vymyslet. Při racionálním myšlení využíváme určité části našeho mozku. Pro tvořivé naladění však potřebujeme zapojit jinou část. A náš mozek neumí dělat obojí současně. Proto tvůrčí myšlenky přicházejí jako odněkud z neznáma. Objeví se, a jsou tady.
 
Kreativitu sice neumíme vymyslet, ale můžeme vědomě přeladit svoji mysl do kreativního stavu. Slouží k tomu celá řada jednoduchých postupů a technik. Jejich základním principem je právě vyřazení racionální mysli a posílení té tvořivé.
 
K základním činnostem naší racionální mysli patří analýza a hodnocení. Proto k důležitým pravidlům tvořivých technik patří neanalyzujte, nehodnoťte. Pokud se nám to podaří, přechází naše mysl do zvláštního stavu uvolnění a otevřenosti. Lze to přirovnat k probouzení ze spánku, nebo když si na poradě kreslíte obrázky. Pro tento stav jsou charakteristické živé vizualizace představ podobné snům. K nejúčinnějším i nejoblíbenějším metodám proto patří myšlenkové mapy (mind maps), které pomáhají tyto představy zaznamenat a dále rozvíjet. Stačí jen tužka a kus papíru. Další velmi účinnou metodou jsou různé formy brainstormingu, pokud je veden podle funkčního postupu.

 

Nezůstávejte u první skvělé myšlenky

 
Kreativní stav mysli je zábavný a příjemný. Můžeme v něm setrvat hodiny. Pokud si však uvědomíme, že jsme kreativní, nebo začneme hodnotit co děláme, je to signál, že přecházíme do racionálního stavu. Přestaňte s tím a vraťte se k činnosti, kterou děláte. Pokračujte tam, kde jste se zamysleli. Pracujte, dokud vám to jde a baví vás to. Nezůstávejte u první skvělé myšlenky. Dokud máte čas a energii, suňte ji dál, nebo najděte další alternativy. Až když skončíte, vyhodnoťte racionálně výsledky. Ve chvíli, kdy se necháme zlákat, a začneme přemýšlet, je s tvořivostí konec. Jak to celé může fungovat, ukáži na příkladu s psaním tohoto článku.
 

Jak jsem psal tento článek

 
Vím, že se mi píše nejlépe ráno, hned po probuzení. Moje racionální mysl ještě není úplně vzhůru. Na prázdný stůl položím čistý papír a vezmu pero, které dobře píše. Vytvářím si podmínky, nic mě neruší. To by bylo, ale jak začít? Téma je kreativita. Přemýšlím nad obsahem článku... zatím moc přemýšlím a nic mě nenapadá. Jednou mi na kurzu kreativního psaní doporučili jednoduchou techniku. Piš! Když nevíš přesně co, nevadí. Popisuj to, co tě napadá, a nech se tím vést dál. Vzpomněl jsem si na tuto techniku... to je pořád ještě racionální stav. Začal jsem psát názvy článku:
 
Kreativní myšlení pro každý den... nuda
Jak jsem začal kreativně myslet... to nikoho nezajímá
Jak začít kreativně myslet... takových názvů jsou stovky
 
Ani nevím, kdy mě to hraní s názvem začalo bavit a najednou jde psaní samo. Myšlenky se hrnou tak, že nestíhám zapisovat. Začnu přemýšlet, která je lepší. Chyba! V tu chvíli se mi začínají vytrácet. Piš! Udělám pár rychlých poznámek o všech nápadech na kraj papíru a píši dál. Musím si vzít další papír. Myslím na to, že je článek už moc dlouhý. Chyba! Vybereš a zkrátíš to až napíšeš všechno. Teď piš!
 

Nejlepší způsob, jak mít hodně skvělých myšlenek, je mít hodně myšlenek

 
V experimentech se studenty designu dosáhli lepších výsledků ti, kteří dostali za úkol zaměřit se na množství. Dvě skupiny studentů dostaly rozdílný úkol. První měla v zadaném čase vytvořit jen malé množství věcí, co nejlepších. Druhá skupina měla vytvořit co největší množství věcí bez ohledu na kvalitu. V průběhu času byla skupina zaměřená na množství plně zaměstnaná prací a produktivitou. Skupina hledající kvalitní řešení nic nedělala a hloubala nad dokonalostí. Na konci času představila pouze teorii a pár nedokončených výsledků. Druhá skupina mohla vybírat ten nejlepší z množství reálných výsledků.
 

Pro týmovou tvořivost jsou důležité vztahy

 
Ke kreativitě můžeme pomoci i dalším lidem. Můžeme rozvíjet tvořivost v pracovním týmu i celé organizaci. Nezbytná je podpora vhodného prostředí a vztahů. To už je náročnější úkol. Někdy mohou být vztahy v organizaci takové, že tvořivosti doslova brání. Nejdříve je důležité celkovou situaci zlepšit, a až poté mohou fungovat techniky, uvedené výše. Zkuste vytvořit myšlenkovou mapu společně s celým týmem. Zjistíte, že vyvolat týmovou tvořivost je úžasný zážitek, který tým stmeluje a zároveň produkuje ohromné množství skvělých nápadů. Když se tyto jednoduché techniky naučíte prakticky používat, dokážete lépe vyřešit mnoho náročných úkolů. A ještě vás to bude bavit.