Zjednodušte práci sobě i ostatním

29. 08. 2015 Radek Drnovský
Zen To Done - jednoduchost

Zjednodušovat je mnohem těžší než věci komplikovat (Steve Jobs). Dokonalost je nekonečná jednoduchost (Leonardo Da Vinci). KISS - keep it simple stupid! Kolik podobných citátů jsme už slyšeli? Tak proč si stále jen přejeme, aby naše práce a celý život byli jednodušší. Jak si můžeme práci i život reálně zjednodušit? O tom je dnešní článek.

Otázkou je, zda chceme na jednoduchost pohlížet pouze ve vztahu k práci nebo nás zajímá celkově v životě? Doporučuji pohled na život jako celek. S odlišováním pracovních a nepracovních věcí se u lidí setkávám docela často. Tak jednoduché to bohužel není. Jsme komplexní osobnosti. To co nás ovlivňuje doma, nás ovlivňuje i v práci a naopak, ať chceme nebo nechceme. Pokud je někdo přesvědčen, že to umí, tak si to dost pravděpodobně „pouze“ neuvědomuje.
 

Změňte věci tam, kde je to nejjednodušší

 
Pokud si chceme život zjednodušit, je úplně jedno, odkud začneme. Když zjednodušíme běh věcí doma, projeví se to časem i v naší práci a naopak. Pokud si konečně uklidíme doma v garáži, pořádek v našich pracovních projektech také vzroste. Když začneme být pozornější ke svému partnerovi a dětem, projeví se to i na našem vztahu ke kolegům nebo ke klientům. Protože je jedno, kde začneme věci měnit, začněte tam, kde jsou pro vás změny nejjednodušší.
 
Základní zásady jednoduchosti se dají shrnou to několika bodů:
  • vyprázdněte si hlavu od mnoha rozptylujících informací, všechny povinnosti a nápady si zapisujte a duševní kapacitu si ponechejte pro tvůrčí myšlení
  • zaměřte se na důležité - často a pravidelně (denně) vyhodnocujte, co pro váš život bude mít největší dlouhodobý přínos, tomu dejte přednost, vše ostatní odložte
  • udržujte si co nejlepší fyzickou a duševní kondici, abyste měli dostatek energie na věci, které chcete udělat
  • buďte plně soustředění na věci, které právě děláte, nenechte se rušit a věnujte se jen jedné věci místo rozptylování pozornosti mezi více věcí současně
  • dokončujte věci jednoduchým a rychlým způsobem
  • nové věci zavádějte raději malými postupnými změnami než jednou radikální změnou
 

Začít u sebe

 
Existuje nepřeberné množství nástrojů pro plánování a organizování času, schůzek a projektů - diáře, plánovače, organizéry, diagramy, programy. Všechny nám jsou úplně na nic, pokud sami nejsme dostatečně sebeorganizovaní. Můžeme mít nejlepší sekeru nebo dokonce strojní štípačku, ale dřevo nebude poštípané, když si na práci nedokážeme udělat čas, nezačneme pracovat a nedotáhneme práci až do posledního polínka. Dokonalé nástroje naši práci zjednoduší, ale největších pokroků v efektivitě dosáhneme ve změnách u sebe samých. Zpočátku je to těžké, ale dobrá zpráva je, že to jde a s dosaženými úspěchy je to stále jednodušší.
 

Zen a hotovo

 
Z mnoha komplexních přístupů ke zlepšování osobní výkonnosti, které jsem měl příležitost poznat považuji jednoznačně za nejjednodušší a nejefektivnější systém Zen-To-Done nebo také ZTD (česky Zen a hotovo). Jeho základní myšlenkou je „jednoduše a přímočaře dokončit věci“. Líbí se mi natolik, že jej už několik let sám používám. Díky ZTD se mi podařilo změnit práci, začít pracovat na projektech, které jsem chtěl mnoho let dělat, uskutečnit několik úspěšných podnikatelských i dobrovolnických projektů, snížit objem práce, spát více hodin denně, pravidelně sportovat, zlepšit svůj zdravotní stav a být celkově spokojenější.
 
Systém Zen To Done popisuje 10 základních dovedností, které práci a život zjednodušují. Skvělé je, že není nutné tyto dovednosti začít používat současně. Naopak, stačí si vybrat jenom jednu, která se nám líbí nejvíc. Začněte ji používat, a až se to naučíte, můžete zkusit další.
 

Jednoduché není hloupé

 
Všechny dovednosti ZTD jsou jednoduché, až se mohou zdát banální, jako třeba „všechno si zapisovat“. Teprve když pochopíme podstatu zapisování a začneme je skutečně důsledně používat, začne fungovat. Není totiž zapisování jako zapisování. Existuje mnoho způsobů, jak si můžeme poznámky dělat bezvýsledně. Třeba tak, že se v nich nevyznáme, nebo je vůbec nedokážeme najít. Je mnohem těžší vytvořit si systém na zapisování poznámek, ve kterém můžeme kdykoliv cokoliv zapsat a zase kdykoliv najít. Zdánlivě banální návyk „všechno si zapisovat“ můžeme nakonec docela dlouho trénovat. Ve chvíli, kdy se to naučíme, se projeví účinek. Naše mysl se najednou dokonale uvolní od zahlcujících myšlenek. Je to úžasný posun, když se středem pozornosti stanou mnohem důležitější věci, o kterých jsme doposud neměli kapacitu přemýšlet.
 

Zenhabits

 
Autorem Zen To Done je Leo Babauta, který na svém blogu www.zenhabits.com popisuje své zkušenosti se zjednodušováním života. Leo prakticky naplňuje filozofii jednoduchého a zároveň aktivního života. Přitom je otcem šesti dětí, aktivním sportovcem, vyznavačem zdravého životního stylu a velmi úspěšným autorem a spisovatelem. Své nejlépe hodnocené myšlenky vydal již v několika knihách. V češtině vyšly např. Síla jednoduchosti a také Zen To Done (v češtině Zen a hotovo).
 
Pokud vás možnosti zjednodušování práce zaujaly a chcete se o přístupu Zen To Done dozvědět více, zvu vás na unikátní kurz Zen To Done, ve kterém se dozvíte mnohem víc.