Vychytávky při používání Jamboardu I

22. 02. 2021 Vojtěch Benda

Metodická okénka jsou krátká zamyšlení na konkrétní témata z oblasti facilitace a lektorování, která jsou inspirována situacemi z naší vlastní praxe. Přinášíme v nich praktické tipy na zefektivnění procesu a zveřejňujeme je obvykle každé pondělí.

Při lektorování nebo facilitaci "naživo" je pro mě základní pomůckou flipchart. Při stejné práci online používám Google Jamboard. Znám i řadu dalších aplikací, které jsou graficky zajímavější nebo nabízejí více funkcí. Přesto u mě Jamboard stále vede díky své jednoduchosti. A funguje to - všichni účastníci se jej naučili ovládat během 5 minut.

Nicméně tato jednoduchost s sebou nese také omezení pro mě jako lektora nebo facilitátora. Proto už nějaký čas dávám dohromady sbírku vychytávek, které pomáhají využít Jamboard na maximum. A to jak při přípravě, tak při vedení workshopu.

1. Usnadněte si práci pomocí duplikování. Pokud potřebujete více post-itů ve stejné velikosti, barvě a pootočení, pak si vytvořte jeden vzorový, ten následně duplikujte a editujte už jenom samotný text.

Pro duplikování zapomeňte na Ctrl+C / Ctrl+V a používejte rychlejší klávesovou zkratku Ctrl+D. Takto můžete duplikovat i další prvky. Někdy potřebujete, aby byly stejné nebo velmi podobné celé snímky. Například já je používám při práci v menších skupinách, kdy mám několik stejných zadání, která se liší pouze barvou pozadí.

2. Ještě se vrátím ke klávesové zkratce Ctrl+C / Ctrl+V. Tu používám pro přenášení prvků mezi snímky. Například když chci postupně přidávat otázky během práce v malých skupinách. Pak mám všechny připravené na samostatném slidu a do jednotlivých skupin je pak kopíruji přesně v ten moment, kdy skupinka dokončí předchozí krok.

3. Další způsob, jak postupně odhalovat předem připravené prvky, využívá posouvání ve vrstvách. Pro rychlejší práci opět použijte klávesové zkratky Ctrl+- (ponořování) nebo Ctrl++ (vynořování). Případně zrychlete na Ctrl+Shift+- (úplně dolů) nebo Ctrl+Shift++ (úplně nahoru).
Nejhlubší vrstvou bude vždy pozadí. Ovšem toto se dá šikovně obejít falešným pozadím, které vytvoříte jako velký barevný obdélník roztažený přes celou plochu. Co však nikdy neobejdete je cokoliv, co vytvoříte kreslícími nástroji. Vždy to bude v nejvyšší vrstvě a můžete to upravit pouze gumou.

4. Třetí způsob, jak dočasně zakrývat předem připravené informace, vychází ze stejného nápadu jako falešné pozadí. Cokoliv, co zatím nechci zveřejnit ukryju pod bílý obdélník bez okrajů, který mi splyne s bílým pozadím. Ve správný okamžik jej smažu a účastníci uvidí, co bylo pod ním. Nesmíte samozřejmě zapomenout, kam kliknout.

5. V Jamboardu mají účastníci stejná editorská práva, jako vy. Proto hned na začátku zavádím dvě praktická pravidla. Se skupinou se domlouvám, aby si dopředu neprohlíželi snímky, na kterých právě nepracujeme. A také rozděluju snímky na pracovní, které mohou editovat všichni, a informační, které edituji pouze já.

Vychytávek pro práci s Jamboardem jsem sesbíral víc, než se vleze do jednoho metodického okénka. Proto si dáme "komerční přestávku" a na dalších pět se můžete těšit za týden.


Přečtete si další Metodické okénko: Vychytávky při používání Jamboardu II.


Byl pro vás článek užitečný? Sledujte jednoduše další - přihlaste si Edutica newsletter. Sdílejte článek ve své sociální síti kliknutím na ikony na konci článku.
Newsletter

Získejte naše know-how

Zájemcům sdílíme naše originální know-how. Přibližně jedenkrát měsíčně posíláme v email newsletteru naše nové články, infografiky, online webináře a další akce z oblasti facilitace a komunikace. Přihlaste se také a získejte víc. Odběr je možné kdykoliv zrušit.

Kurzy na zakázku