​Myšlenkové mapy fungují, začněte je používat

16. 03. 2016 Radek Drnovský

Zájem o myšlenkové mapy opět roste, přestože je používal už Leonardo da Vinci, a Tony Buzan začal tuto techniku popularizovat už před více než 40 lety. V dnešním článku zjistíte, proč a jak je začít používat.

Myšlenkové mapy (v angličtině mind maps) také rád a často používám už více než 15 let. Desítky map mi za tu dobu byly skvělou pomůckou při učení na zkoušky, při plánování porady, v přípravě projektů nebo rodinné dovolené.
 

Co je mindmapa?

 
Stručně řečeno je myšlenková mapa obrazem našich nápadů a myšlenek, které si zaznamenáváme na papír. Myšlenky zapisujeme co nejstručnějšími slovy. Skvělé je, když podstatu myšlenky dokážeme zachytit 1 - 3 slovy. Více slov používáme jen výjimečně. Ještě lepší je když myšlenky vyjadřujeme také pomocí symbolů nebo obrázků. Pokud se však při kreslení necítíte pohodlně, začněte klidně jen se slovy. 

 

Vyberte místo a pomůcky

 
Najděte si příjemné inspirující prostředí bez vyrušení. Může to být váš pokoj, oblíbená klidná kavárna nebo lavička v parku. Záleží na vás, kde je vám příjemně. Vezměte si čistý bílý papír. Dále vám úplně stačí obyčejná propiska nebo tužka. Pokud však chcete z této techniky vytěžit maximum, použijte více barev, různě tlusté čáry a barevné plochy. K tomu vám mohou posloužit barevné fixy nebo pár pastelek. I když se vám může zdát, že si malujeme jako ve školce, právě barvy a nepravidelné tvary náš „tvořivý mozek“ miluje. Čím více zařadíte barev a obrázků, tím vyšší rychlostní stupeň získají i vaše nápady.
 

Myšlenková mapa roste jako strom

 
Myšlenková mapa vzniká a roste doslova organicky jako strom. V tom je její podstata. Hlavní téma napište doprostřed papíru. A jako byste téma „zasadili“ do půdy, začnou z něj vyrůstat další nápady. Hodně pomůže, když si hlavní téma zformulujete jako otázku, na kterou hledáte odpověď. Lépe než „dovolená“ bude fungovat „jak si co nejvíc užít letošní dovolenou?“ Okolo středu začnete zapisovat další myšlenky, které vás napadnou jako první. A okolo zase další nápady, které navazují. Mindmap vám tak roste před očima, dokud stačí papír. A když nestačí, můžete její část přenést na další papír jako nové téma. Kromě zapisování a zakreslování myšlenek, je mezi sebou také průběžně propojujte cestami podle souvislosti.
Jak vytvořit myšlenkovou mapu

 

Myšlenky přicházejí ve vlnách

Buďte trpěliví a dejte si dostatek času. V určitých okamžicích se vám nápady jenom pohrnou a nebudete je ani stačit zapisovat. Přijde však i útlum, kdy budete myslet, že už vás nic dalšího nenapadne. Vydržte. Myšlenky přicházejí ve vlnách. Znovu si prohlédněte celou mapu, přečtěte si znovu ústřední téma a propojte další související myšlenky. Začněte si do mapy čmárat. Obtahujte cesty, vybarvujte slova, nakreslete k některé myšlence její symbol nebo obraz. Uvolníte tím své myšlení a budete překvapeni další vlnou nečekaných nápadů. Pokud se cítíte unavení, mapu odložte. Vraťte se k ní později. Odpoledne nebo druhý den si ji znovu prohlédněte a doplňte další věci, které vás napadnou.

 

Co s hotovou mapou?

 
Hotovou mapu můžete použít mnoha způsoby. Můžete ji zahodit, protože na to podstatné jste už přišli. Ale to by byla škoda. Můžete si ji naopak pověsit na zeď nebo na ledničku, abyste důležité nápady měli více na očích. Můžete ji sdílet s dalšími lidmi a požádat je, ať doplní svoje nápady. Můžete si ji vzít sebou na schůzku, poradu nebo prezentaci, kde ji využijete jako pomůcku. Možná překvapíte ostatní, jak důkladnou přípravu jste si udělali.
Jednoduchá myšlenková mapa

Papírová mapa nebo elektronická?

 
V dnešní době lze pro vytvoření mapy používat i celou řadu softwarových aplikací. Jestli však chcete poznat všechny výhody této techniky, naučte se nejdříve pracovat s papírovou verzí. Ovládání softwarové aplikace a její prostředí na začátku vždy brzdí plynulost práce a kreativitu. Tužka a papír jsou mnohem pohotovější nástroje. Lidé, kteří často pracují s počítačem, tíhnou k používání softwarových aplikací. Vědí, že jsou jim tyto nástroje bližší. Současně jsou to však nejčastěji ti, kteří tvrdí, že se chtějí naučit, být více kreativní. Ono to spolu souvisí. Chcete více kreativity? Začněte dělat věci novými způsoby. Dokud děláme věci stejným způsobem, dostáváme většinou ty stejné výsledky. Popadněte tužku, papír a vydržte. Některé změny se neprojeví hned. Při praktickém používání však určitě přijdou brzy.